Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Sedum hispanicum   (Rozchodnik hiszpański)    rodz. Crassulaceae
ang. Blue Spanish Stonecrop, niem. Spanische Fetthenne
  Stanowisko słoneczne Stanowisko suche   biały  niebieskawy  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 5-10 cm,   pora kwitnienia: VI-VII
  
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
12.12.2006 o godz. 0:11 Harryangel pisał(a):
Pod tą nazwą sprzedawane są chyba jakieś inne, choć podobne gatunki rozchodników, wieloletnie, zimotrwałe, rosnące kobiercowo i kwitnące biało, jest też forma żółtolistna. U mnie rośnie w ogrodzie jeszcze inny, który jednak na podst. książki "Świat roślin, skał i minerałów" praca zbiorowa, tłum. z czeskiego, PWRiL Warszawa 1982, sklasyfikowałem jednoznacznie jako S. hispanicum. Ten u mnie to roślina w zasadzie dwuletnia, a właściwie jednoroczna ozima. Liście w młodości niebieskawozielone, skupione w rozetkę. Po przezimowaniu z rozetki wyrastają krzaczaste pędy, które kwitną, zawiązują nasienniki i wkrótce usychają. Wkrótce wokół uschnietej rośliny pojawiają się młode siewki, które kwitną następnego lata. I tak utrzymuje sie u mnie juz od ponad 20 lat i wszędzie go pełno...
Jako siewka przeżywa zimę, a więc opinia o braku mrozoodporności raczej nie jest słuszna, jeżeli tego gatunku dotyczy. Wysiewa się obficie, ale wegetatywnie nie rozmnaża się wcale. Zapewne będzie to ten, który jest opisany, ale w takim razie co jest sprzedawane jako rozchodnik hiszpański? Chodzi mi oczywiście o te wieloletnie, kobiercowe.
12.12.2006 o godz. 9:30 BasiaK pisał(a):
Po pierwsze:
Twój opis S.hispanicum dotyczy dokładnie taksonu, który jest opisany:) Bardzo charakterystyczne jest to ginięcie po przekwitnieniu, wysiewanie się i zimowanie młodych rozetek.
Zwróć uwagę, że istnieją różne formy tego gatunku. Identyfikacja tego zajęła mi kiedyś ładne parę dni, monografii przepisywać nie będę, więc opis z konieczności jest skrótowy. Wadą jest naturalnie brak porządnych zdjęć.

Natomiast co u nas sprzedają pod tą nazwą? Najprawdopodobniej to, co wisi jako var.minus - kobiercowe, gęste, mniejsze i ściśle bylinowe. Formę żółtolistną kojarzę, ale muszę poszukać, jak jest klasyfikowana.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund