Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Miscanthus sinensis 'Professor Richard Hansen'  (Miskant chiński)    rodz. Poaceae (Graminae)
ang. Chinese silver grass, niem. Chinaschilf
  Stanowisko słoneczne Stanowisko wilgotne   biały  różowy  pstry  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 260 cm,   pora kwitnienia: VIII
    
      
      
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
11.06.2006 o godz. 13:10 krystyna pisał(a):
Najładniejszy z moich miskantów. Pióropusze kwiatów ma wysoko ponad ładnie przewieszającymi się liśćmi. Ma wygląd egzotyczny i elegancki.
25.01.2007 o godz. 20:39 anette pisał(a):
Basiu, z twojego opisu wynika, że to odmiana "paskowana". Wprawdzie go nie posiadam, niemniej żadne informację, które udało mi się znaleźć nie wspominają o paskowaniu, m. in. plant finder 2006/2007 nie umieszcza przy nim symbolu (v) czyli variegated. Być może ma jasne żebro pośrodku liścia ale to nie jest to samo co "białe, mocne paski".
25.01.2007 o godz. 22:55 anette pisał(a):
Basiu, prawdopodobnie znalazłem źródło, z którgo korzystałaś - ale to jedyny taki opis. Przytaczam inny (z 2006r.): "Wonderful Pagels selection with broad green leaves topped by tall upright flowers red at first turning beige white which are held well clear of the foliage. Lovely! Sunny open spot. Height 2m-2.3m. Deciduous". Inny: "Broad leaves with neat white midribs, large airy whitish flower plumes, more erect, dense & fluffy with age (3 mtrs tall)" Wygląda na to, że jest kilka różnych roślin pod tą nazwą lub w tym opracowaniu jest błąd. A E. Pagels nie ma strony www.....
25.01.2007 o godz. 23:14 BasiaK pisał(a):
Cóż, jak zwykle brakuje zdjęć...
25.01.2007 o godz. 23:20 BasiaK pisał(a):
No dobrze, poświęciłam czas i przypomniałam sobie, z czego korzystałam. RHS Plant Trials and Awards, Bulletin, October 2004. "Very striking, good bold white stripes on dark green foliage" Proponuję napisać do RHS i poprosić o wyjaśnienia w razie kolejnych wątpliwości - bo jakieś źródło informacji muszę uznawać za w miarę pewne.
26.01.2007 o godz. 1:42 anette pisał(a):
Ja wiem, że jak zwykle się czegoś czepiam... Znalazłam to opracowanie o miskantach, tyle że Plant Finder też jest sygnowany przez RHS i znaczka "variegated" nie ma. Przejrzałam wszystkie (skąpe) dostępne informacje i żadna inna tego nie potwierdza. Te 2 cytaty są ze szkółek wymienianych przez RHS. Na zdjęciach Krystyny widać tez tylko żebro... Swoją drogą ciekawe jak wygląda prawdziwy "Profesor".
26.01.2007 o godz. 9:00 BasiaK pisał(a):
Przecież nie piszę niczego o "variegated" (swoją drogą staram się póki można używać nomenklatury polskiej). Można się spierać, czy hasło "w mocne białe paski" oznacza, że liście są w paski (każdy liść w jeden) czy też liść jest w paski (każdy liść w kilka). Mam wrażenie, że jestem w tym wypadku równie nieprecyzyjna co RHS :)
26.01.2007 o godz. 17:04 anette pisał(a):
Opracowuję opisy odmian Miskanta, a jest ich sporo, bo ok. 150. Nie mam tego kultywaru, więc wcześniej tego nie wychwyciam. Więcej, żadna z książek o trawach nie zawiera opisu tej odmiany. Pozostał internet, gdzie jest dosłownie kilka wzmianek, w tym m. in. na tabazie. Myślę, że jest błąd w tym opracowaniu, bo nikt dalej z tego opisu nie korzystał i go nie
powielał. Napiszę do RHS-u z prośbą o wyjaśnienia. Swoją drogą to dziwne, że takie kompedium może być tak nieprecyzyjne. Szkoda, że nie ma możliwości kontaktu(?) z twórcą odmiany (Ernst Pagels). Szukałam strony www bezskutecznie...
1 kwietnia ukazuje się nowa książka autorstwa R. Darke'a. Może tam coś będzie...

26.01.2007 o godz. 22:29 BasiaK pisał(a):
Nie licz na informacje w nowym wydaniu książki Darke'a. Skontaktowałam się z nim, odpowiedź (przetłumaczoną) zamieszczam, przy okazji skoryguję opis.

“Jedynym paskiem u miskanta 'Professor Richard Hansen' jest pasek środkowy (midrib stripe w oryg.), którego osobiście nie nazywałbym paskowaniem.

Wprawdzie ogromnie podziwiam Ernsta Pagelsa i jego prace nad miskantami, jednak moim zdaniem wprowadził tych odmian zbyt wiele. Oglądałem 'Professora Richarda Hansena' w wielu ogrodach angielskich i moim zdaniem nie różni się zasadniczo od wielu innych, wąskolistnych, niewielkich odmian wprowadzonych wcześniej. Nie będę o nim wspominać w nowym wydaniu książki, gdyż uważam, że nadszedł czas na selekcję wśród miskantów po to, by nie zalewać rynku mnogością odmian tak do siebie podobnych, że będą w handlu mylone ze sobą.”

01.02.2007 o godz. 23:25 anette pisał(a):
Ernst Pagels już nam nic nie powie. Zmarł 16 styczna, miał 80 lat. W materałach Jego autorstwa udostepnonych mi przez jednego z holendersch hodowców traw jest mowa o szerokim liściu i żebrze środkowym. Zainteresowanym mogę udostępnić skan oryginału dotycząy tej rośliny; to kopalnia rzetelnych wiadomości o miskantach.
Niemniej, szeroki to pojęcie względne, więc nie będę się upierała, aby zmieniać opis. 

01.02.2007 o godz. 23:40 anette pisał(a):
Chciałam zwrócić jeszcze uwagę na jeden szczegół z maila od Darka. On porównuje go z innymi, niskimi odmianami, a przecież to jedna z najwyższych odmian Misanthus sinensis, wg materiałów od Pagelsa nawet ddo 3 m....
02.02.2007 o godz. 10:05 marta pisał(a):
Napisłaś nawet do 3 m. Z kwiatostanami?  Bo jeśli tak to opis jest prawidłowy: "dorasta do 260 cm wysokości w fazie kwitnienia" i liście: "dorastają do 1,1 m".  Być może w sprzyjających warunkach dorasta do 3 m, ale raczej skupmy się na przeciętnych warunkach. Gdybym w opisie Nepeta x faassenii dodała wysokość 70 cm, to nikt by nie uwierzył. A u mnie do takiej dorasta.
02.02.2007 o godz. 14:09 anette pisał(a):
Opis jest prawidłowy, jedyna różnica to "liść szeroki". Nie wypowiadam się o wysokości w Polsce bo po pierwsze nie mam tej odmiany, a po drugie w Polse jest ich kilka, pochodzacych od jednego egzemplarza przywiezionego od Pagelsa w 2002 r.(informacja prywatna). Więc trudno wyrokować po 4 latach jaki wzrost osiągnie docelowo. trzebaby jeszcze uwzględnić klimat, gleby itd...

02.02.2007 o godz. 16:57 marta pisał(a):
Ale ja nie pytałam o szerokosć liści, tylko o określenie odmiana niska czy wysoka, które padło w Twoim komentarzu z 01.02.2007 o godz. 23:40. Bo dalej nie wiem wg jakiej skali się to klasyfikuje - z kwiatostanami czy bez? Ta odmiana jest szczególna, na pierwszy rzut oka widać, że sama kępa jest niska i że różnica przed kwitnieniem i w trakcie jest znaczna.
A co do liścia... Widziałam dwa razy Narodową Kolekcję Miskantów w Bressingham i IMHO różnice w odmianach (cały czas piszę o liściach) nie są az tak znaczne. Doszłam do wniosku że warto posadzić może z 10 różnych. W każdym razie weszłam do sklepu Blooma i stwierdziłam, że nie warto wydać 7 Ł na coś co niewiele się różni od moich miskantów.
Większość z nich jest piękna w dużych grupach, w trakcie kwitnienia, ale to tylko moje subiektywne odczucie.
 A Pagles miał 93 lata w chwili śmierci, tylko pozazdrościć tak długiego życie, w którym robiło się to co się kocha:)
07.02.2007 o godz. 16:04 anette pisał(a):
Z odmian dostępnych w Polsce warto by było opisać jeszcze w Tabazie 'Adagio', 'Ferner Osten', 'Flamingo', 'Malepartus' i Miscanthus sp. 'Purpurascens'. Mój faworyt to 'Ferner Osten'. Jak ktoś opisze to ewetualnie mogę poprawić.
07.02.2007 o godz. 16:06 anette pisał(a):
Nie wiem, to kolejne nieostre  pojęcie, ktore każdy może interpretować jak chce. Dla mnie  jest duży bo dorasta do 3 m. A dla Darke'a mogło to oznaczać coś innego, W mojej encyklopedii gdzie się da operuję wysokoscią kepy oraz wysokością z kwiatostanem w metrach; jeśli są dane to także szerokością liścia w mm. Problem jest w tym, że rzadko można takie dane znaleźć, nawet opisy botaniczne podają przedziały wysokości rośliny a nie rozbicie na liście i kwiatostan. Moja kolekcja jest zbyt młoda i niewielka abym mogła autorytatywnie korygować te dane. Pozostają opisy od innych, porównując 10 da sie coś wspólnnego wychwycić. Co do podobieństwa mskantów to nie zgadzam się z Tobą, ale to opinia fanatyka traw. Ja bym kupiła po 7 funcików wszystko i glodowała przez pare nast. dni.
Selekcja miskantów trwa dalej, głównie w Holandii i w Niemczech - u tych, którzy uczyli się od Pagelsa (stąd moje materiały). Ciekawsze odmiany to np. 'Royal Blood' 'Unpredictable' czy 'Seahorses' wyselekcjonowane przez Hansa Meskera. Na mojej strone są lub zaraz będą ich zdjęcia.
Na cześć Pagelsa jeden z nowych kultywarów M. sachariflors został nazwany 'Memory'.
Jeśli byłoby zaintresowanie, to  mogę coś więcj napisać o nowych odmianach. Interesujące są też np. 'Malepartus Little' czy 'Braune Fontäne' - również holendrskie selekty......
12.07.2007 o godz. 22:55 BasiaK pisał(a):
Szerokość liści została skorygowana - na podstawie pomiarów dwóch różnych egzemplarzy. Więcej obecnie zrobić nie możemy.
25.08.2011 o godz. 19:33 BasiaK pisał(a):
Odcień różowy to przekłamanie - w rzeczywistości właściwie od początku kłoszenia jest srebrny, kwiatostany cienkie, efektowne ogromnie. Natomiast roślina wymaga naprawdę dużej przestrzeni.
03.10.2011 o godz. 12:36 BasiaK pisał(a):
Z tym odcieniem kwiatów mam już mętlik. Powiewające obecnie kwiatostany (z kłoszenia które było kilka tygodni temu) są cieniutkie, idealnie srebrne, przegięte w jedną stronę (czyli niesymetryczne, bez wierzchołka). Natomiast kępa kłosi się znów i teraz świeżo wyrastające kwiatostany są czerwonawe. Mogę sobie gdybać - wilgotność gleby? (ale obecnie jest taka jak rok temu, przy pierwszym kłoszeniu była wilgotna) czy też różnice temperatur między dniem a nocą? Natomiast wysokość kępy z kwiatami wynosi te 3 metry. Zero problemu :)
22.08.2016 o godz. 21:34 BasiaK pisał(a):
Początek kwitnienia. Wykłaszanie charakterystyczne, jak na ostatnim zdjęciu, ten kwiatostan jest mocno pogięty.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.02 sekund