Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Alchemilla vulgaris   (Przywrotnik pospolity)    rodz. Rosaceae
ang. Lady's mantle, niem. Frauenmantel
  Stanowisko słoneczne Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża obojętny  żółty  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 10 - 40 cm,   pora kwitnienia: V - VI
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
13.11.2015 o godz. 21:55 sonaj pisał(a):
Łacińskie alchemilla ma pochodzić od arabskiego الخيميائي صغير (al-kemelih), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza 'mały alchemik'. Krople, które zbierają się rankiem na liściach rośliny (podobnie jak u innych przedstawicieli tego rodzaju) są nie tylko następstwem skraplania się pary wodnej, ale i tzw. gutacji, czyli wydzielania przez roślinę wodnych roztworów związków organicznych i soli mineralnych. W przypadku braku wody (np. w surwiwalu zielonym) można je bez obaw pić, natomiast drobno krojone liście przywrotnika pospolitego nadają się do spożycia tak na świeżo, jak i po obróbce termicznej- zawierają  kwasy organiczne, garbniki, lipidy, żywicę, saponinę i weglowodany (D. Henschel, Jadalne dzikie jagody i rośliny, Muza SA, W-wa, 2004).
Krople pozyskiwane z liści stosowane były m.in. przez średniowiecznych alchemików jako 'woda niebiańska' w formule transmutacyjnej metali nieszlachetnych w złoto lub srebro. W renesansie wierzono, że przywrotniki mogą przywracać dziewictwo, co wiązało się z ich właściwościami regeneracyjnymi, przywracającymi zdrowie (stąd pewnie i polska nazwa). Na ziele Przywrotnika pospolitego zwracała uwagę m.in austriacka zielarka, Maria Treben zaznaczając, że w tradycji ludowej nazywany jest on płaszczem Matki Boskiej z uwagi na jego wykorzystywanie w dolegliwościach kobiecych (np. działanie ściągające po porodzie). Z czasem roślina stała się zielem Najświętszej Maryi Panny (dawniej była poświęcona bogini Wenus). Inne, polskie nazwy ludowe przywrotnika to: nawrotnik (podlaskie), gwiazdosz (sandomierskie), gojnik (krakowskie), gęsi ślad/gęsie łapki (kieleckie), lwia łapa (pomorskie).

 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund