Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

RoślinyInfo
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Vincetoxicum nigrum   (Ciemiężyk czarny)    rodz. Asclepiadaceae
ang. Black Swallowwort, niem. Schwarze Schwalbenwurz
  Stanowisko słoneczne Stanowisko suche   czarny  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 1-2 m,   pora kwitnienia: (V) VI-VII (VIII)
      
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
19.09.2005 o godz. 21:53 Bpjea pisał(a):
Kwitnienie przeciąga się do września;
możliwe jest rozmnażanie z sadzonek zielnych pobranych w lipcu;
roślina samopylna.
25.09.2005 o godz. 23:44 GabiS pisał(a):
Nasiona wysiane (bez schładzania ) przeze mnie w marcu kiełkowały ok. 2 miesięcy. Z ok. 20szt. wzeszło 5 (z jednego ziarenka wschodziła jedna roślinka. ) z czego przeżyły do dziś 2 sadzonki. W tej chwili mają max. 7 cm! Posadzone w suchym słonecznym miejscu, w glebie ubogiej.
26.09.2005 o godz. 5:15 Bpjea pisał(a):
Z kilku nasion własnego zbioru wysianych na poczatku maja bez stratyfikacji wzeszła większość. Siewki byly omijane przez ślimaki.
01.06.2006 o godz. 11:10 Harryangel pisał(a):
Uprawiam tę roślinę od kilku lat i sądzę, ba, jestem pewny, że niebezpieczeństwo opisane powyżej nie zagraża nam zupełnie. Zaobserwowałem bowiem, że roślina ta atakowana jest przez jakieś szkodniki, które żerują na niedojrzałych torebkach nasiennych, wyjadając młode nasiona. W pierwszym roku uprawy to "coś" zniszczyło zupełnie wszystkie torebki nasienne. W późniejszych latach, gdy roślina rozrosła się i kwitła znacznie obficiej, zebrałem troche nasion, a nawet zaobserwowałem bardzo nieliczny samosiew, ale daleko jej jeszcze do inwazyjności. Nie wiem, co to było, motyl czy muchówka, ale przypuszczam, że zagustowały w nim owady żerujące na rodzimym ciemiężyku białokwiatowym (Vincetoxicum hirundinaria) - o połowę niższym, biało kwitnącym i nie pnącym, porastającym pospolicie suche zbocza.
12.06.2006 o godz. 22:37 krystyna pisał(a):
Pokazały się też siewki z samosiewu. Sporo tego jest.
08.08.2006 o godz. 13:23 Bpjea pisał(a):
Ciemiężyk ten osiągnął u mnie już 3 m wys.
23.10.2006 o godz. 7:59 GabiS pisał(a):
Przyrost tegoroczny 20 cm (Basia świadkiem). Przy przesadzaniu z suchego słonecznego miejsca w równie suche ale półcieniste widać, że zamierza pójść wreszcie ekspansywnie:) - dużo zawiązków pędów.
09.12.2007 o godz. 20:29 gabis pisał(a):
Synonim Asclepias nigra L.
04.11.2008 o godz. 12:07 Bpjea pisał(a):
Gdy jesień długa i ciepła, roślina ta przebarwia się na żółto.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund