Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Aralia elata   (Aralia wyniosła)    rodz. Araliaceae
ang. Japanese angelica tree, niem. Japanischer Angelikabaum
  Stanowisko półcieniste Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża obojętny  biały  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: do 6 (10) m,   pora kwitnienia: VII-VIII
  
      
      
      
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
14.06.2006 o godz. 11:58 Harryangel pisał(a):
Od wiosennych przymrozków może cierpieć, to potwierdzam. Od zimowych mrozów ani trochę. Przypomnę, że rośnie dziko w klimacie, gdzie -40stC zimą to jest lekki chłodek, ale nie ma żadnych wiosennych przymrozków, tylko po mroźnej zimie od razu ciepła wiosna, a po ciepłej jesieni od razu mroźna zima.
14.06.2006 o godz. 22:54 BasiaK pisał(a):
Trudno pisać, że mrozoodporność jest zupełna, jeśli jakaś roślina po prostu nie znosi typowo polskich wahań temperatur i wilgotności w zimie, mimo że pochodzi ze znacznie surowszego klimatu. Stąd hasło "niepewna".
15.11.2006 o godz. 23:16 Harryangel pisał(a):
U mnie ucierpiała tylko raz - gdy miała pół metra, a temperatura w I. połowie maja spadła nocą do -12 stC. Zmarzła wtedy do ziemi (zresztą nie tylko ona), ale szybko zregenerowała. Obecnie ma 3,5 m i już kwitła. Zauważyłem, że niewielkie, parustopniowe przymrozki wiosenne nie uszkadzały jej. Duże okazy w moim mieście (Suwałki) i okolicach dowodzą raczej, że może być bez większych problemów uprawiana w zasadzie w całym kraju.
12.12.2009 o godz. 18:10 marta pisał(a):
Nagrodzona AGM w 1993 r.
30.08.2010 o godz. 13:06 baranekpb pisał(a):
Mam duże wątpliwości, czy opis dotyczący szczególnie kwiatów jest poprawny. Wyczytałem w źródłach zagranicznych, że kwitnienie w wiechach jest cechą charakterystyczną dla Aralia chinensis, natomiast Aralia elata kwitnie w płaskich baldachach. Mój egzemplarz zidentyfikowałem właśnie po daldachowatym kształcie kwiatostanu jako A. elata. Roślina ma już ponad 4 m. wysokości, jeden pień rozwidlony w Y, jest absolutnie odporna na zimowe mrozy, jak dotąd nie zauważyłem wrażliwości na wiosenne przymrozki. W tym roku została trochę spustoszona przez jakąś chorobę grzybową, jednakże oprysk Topsinem pomógł. Gleba rędzinna, stanowisko w pełni słoneczne. DOPISEK po kilku miesiącach: uszkodzenia pędów po chorobie grzybowej okazały się trwale, górna część pędów stracona, pąki zamarły, pędy do amputacji :(. Za to pod rośliną ZBYT DUŻA liczba odrostów, często kilka mertów dalej.
30.08.2010 o godz. 19:14 BasiaK pisał(a):
"Flora of China" podaje typ kwiatostanu ściśle jako wiechę szczytową złożoną z baldachów.  Zdaje się, że takie coś widać na zdjęciu Krystyny.
31.08.2010 o godz. 0:32 Harryangel pisał(a):
Mogę dodać, że wiecha tej aralii może mieć 60 cm, ale szerokości, nie długości. U tego gatunku główna oś wiechy akurat jest skrócona, a rozbudowane boczne gałązki, przez co kwiatostan jest raczej płaski.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund