Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Hydrangea macrophylla   (Hortensja ogrodowa)    rodz. Hydrangeaceae (Saxifragaceae)
ang. Big-leaf hydrangea, niem. Gartenhortensie
  Stanowisko półcieniste Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża kwaśny  różowy  niebieski  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 1,5 m,   pora kwitnienia: VI - VII
  
      
      
Poniższe zdjęcia przedstawiają niezidentyfikowane odmiany/zmienność taksonu
    
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
30.07.2005 o godz. 10:07 BasiaK pisał(a):
Uzupełniająco: gatunku praktycznie nie ma w uprawie, najprawdopodobniej do Europy przywleczono już tylko odmiany ogrodowe. Seneta podaje jednak istnienie formy H.macrophylla f.normalis, o kwiatostanach płaskich i części tylko kwiatów sterylnych. Anglosasi rozróżniają różne formy kwiatów i jakoś tam je przyporządkowują: kwiaty kuliste i płonne wszystkie ("tzw. "hortensia") oraz tzw. "lacecap", czyli płaskie, z jednym lub kilkoma okółkami kwiatów płonnych i resztą kwiatów płodnych.
24.03.2009 o godz. 21:48 sonaj pisał(a):
Cięcie krzewów hortensji przeprowadza się w marcu bądź na początku kwietnia. Skraca się wówczas pędy, które kwitły poprzedniego roku tuż nad pierwszymi, dobrze wykształconymi pędami bocznymi. Starsze gałązki przycina się krócej, bowiem rośliny mają tendencję do ogałacania się u nasady. Ponadto usuwa się pędy zbyt słabe, uszkodzone czy martwe. Cięcie takie stymuluje krzewy do rozgałęziania się, wpływa też korzystnie na kwitnienie.
24.03.2009 o godz. 22:47 TeresaR pisał(a):
Tym hortensjom wycina się tylko wiotkie, a także suche łodygi, które to można poznać po kolorze. Aby być pewnym które są martwe, tniemy po rozpoczęciu wegetacji, wycinamy łodygi bezlistne. 

26.03.2009 o godz. 21:25 Dobranoc pisał(a):
Nie mogę się zgodzić z przedstawioną instrukcją cięcia. Według moich doświadczeń, w naszym klimacie, pędy tych hortensji osiągają wiek 2 lat, a rozgałęzienia są sporadyczne. Nigdy nie widziałam hortensji ogrodowej ogołoconej od spodu. Po przekwitnięciu pędy które wydały już kwiaty przeważnie zamierają i należy je wyciąć. Pędy jednoroczne przycinamy do pierwszych mocnych żywych pąków, z których właśnie rozwiną się kwiaty.
25.05.2011 o godz. 22:57 TeresaR pisał(a):
W tym roku wszystkie pędy nadawały się tylko do wycięcia, sprawcą okazał się mrożny maj. Odbija od korzeni, ale na kwiaty nie ma co liczyć.    
26.05.2011 o godz. 5:31 bez pisał(a):
U mnie to samo.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.02 sekund