_LOGINCREATE  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
TaBaza - baza roslin ozdobnych FAQ (Często zadawane pytania)



Kategoria: Główna ->

Pytanie
·  Do czego służą komentarze pod opisami roślin?
·  Czy można najpierw opisać odmianę rośliny (którą się uprawia), czy też trzeba najpierw opisać gatunek, którego często w uprawie nie ma?
·  Jak dodać opis rośliny do bazy roślin?
·  Wprowadziłem nową roślinę do bazy. Co dalej?
·  Chciałem dodać roślinę, ale pokazała się informacja, że roślina już jest w bazie?
·  Dodałam/em zdjęcie do rośliny ale ono się nie pojawiło. Dlaczego?
·  Jakie są kryteria dodawania zdjęć?
·  Jak dodać literaturę i synonimy do opisu?
·  Czy muszę robić opis angielski lub niemiecki?

Odpowiedź
·  Do czego służą komentarze pod opisami roślin?

Zasadniczo do dzielenia się własnymi doświadczeniami z uprawy danej rośliny. Szczególnie jeśli są ciekawe i odbiegają czy rozszerzają treści zamieszczone w opisie rośliny (np. opis metod rozmnażania, inne stanowiska itp.).

Można również zamieszczać uwagi ogólne korygujące opis lub go uzupełniające (np. poprawki w terminie kwitnienia, ciekawostki związane z zastosowaniem rośliny, szczególnie udane zestawienia). Można też, jeśli w opisie są błędy, wytknąć je - mile widziane jest wówczas powołanie się na źródło wiadomości.

Komentarz powinien dotyczyć danej rośliny lub odmiany, bezzasadne jest zazwyczaj podawanie wiadomości o innych roślinach z tego samego rodzaju, jeśli nie służy to np. celom identyfikacji danej rośliny. Nie należy w komentarzach pisać o czymś, czego w opisie nie ma - np. opisywać, co jest na wysłanym zdjęciu, jeśli zdjęcie to nie zostało zamieszczone. Zasadniczo komentarze nie powinny służyć żartobliwym pogawędkom między użytkownikami, ale nie zawsze udaje się tego uniknąć:) Komentarze o treści komercyjnej (reklama sprzedaży) będą usuwane bezwględnie.

Administratorzy zastrzegają sobie prawo do usunięcia komentarzy niemerytorycznych i naruszających Regulamin serwisu.

[ Powrót na górę ]

·  Czy można najpierw opisać odmianę rośliny (którą się uprawia), czy też trzeba najpierw opisać gatunek, którego często w uprawie nie ma?

Najpierw powinien się pojawić opis gatunku a potem opis odmiany. W opisie odmiany należy wyszczególnić cechy, które ją od tegoż gatunku odróżniają, nie trzeba wypełniać wszystkich pól wzorca!

[ Powrót na górę ]

·  Jak dodać opis rośliny do bazy roślin?

Zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać rośliny do bazy roślin.

W tym celu należy wybrać z Menu "Rośliny" opcję Dodaj roślinę.
Po kliknięciu na ten link pojawi się formularz, w którym należy wybrać rodzaj, do którego ma przynależeć wstawiana roślina. Po kliknięciu przycisku Dodaj takson pojawi się następny formularz, w którym należy wprowadzić wszystkie znane dane dotyczące rośliny.

W polu "Opis w j. polskim" przygotowany jest wzorzec, który należy wykorzystać opisując roślinę.
Na końcu opisu można dodać synonimy nazwy oraz wykorzystaną literaturę.

Opis robimy głównie na podstawie literatury przedmiotu ze względu na fakt, że w różnych ogrodach, o różnym mikroklimacie, wilgotności opiece itd. rośliny mogą wykazywać trochę odmienne cechy.

Do opisu własnych doświadczeń z danym taksonem - np. mrozoodponości, zestawień, dekoracyjności itp. - służą komentarze. Być może z czasem uwagi zawarte w komentarzach trafią do opisu taksonu.

Opisy będą podpisane imieniem i nazwiskiem użytkownika wprowadzającego opis oraz administratora zatwierdzającego opis.

Administratorzy proszą o bardzo staranną edycję wysyłanego tekstu - użytkownik ma możliwość wielokrotnego poprawienia tekstu przed wysłaniem.

Opisy są zawsze sprawdzane, poprawiane i zatwierdzane przez któregoś administratorów, ale jeżeli uzupełnienie oznaczałoby zrobienie opisu prawie od początku, to administrator go usunie. Pod zatwierdzonym opisem pojawia się zawsze nazwisko opisującego i wobec tego większość opisu powinna być zrobiona przez niego.

(Zmiana wprowadzona w IV kwartale 2008 roku. Kolejna zmiana styczeń 2011)

Uwaga:
Ze względu na poziom serwisu nie są akceptowane żadne wprowadzane opisy, do których nie jest dołączona od razu ilustracja - jedno lub więcej zdjęć (spełniających kryteria poprawności technicznej i merytorycznej). Przesłanie zdjęć do wprowadzonego opisu należy uzgodnić na pw z administratorem serwisu: Bpjea.


[ Powrót na górę ]

·  Wprowadziłem nową roślinę do bazy. Co dalej?

Wprowadzone przez użytkownika rośliny podlegają sprawdzeniu i zatwierdzeniu przez administratora. Administrator może uzupełnić lub zmienić opis, może też go skasować, jeśli jest zbyt skąpy. 

Zatwierdzenie opisu trwa zwykle kilka dni.

Uwaga [dodana 19 lipca 2010 r., aktualizacja styczeń 2011]:
ze względu na fakt, że sam opis bez dobrej fotografii jest mało użyteczny, użytkownicy dodający opisy są proszeni o niezwłoczny kontakt z administratorem (Bpjea), by wyjaśnić kwestię zdjęć. Można też zdjęcia do nowego opisu dodać pod jakikolwiek istniejący opis (ale z komentarzem, czego dotyczy zdjęcie - pole opisu rośliny).

[ Powrót na górę ]

·  Chciałem dodać roślinę, ale pokazała się informacja, że roślina już jest w bazie?

W bazie oprócz roślin opisanych znajdują się również i takie, które czekają na opisanie i zatwierdzenie (wprowadzone są same nazwy). Rośliny takie nie są widoczne ani dla użytkownika, ani dla wyszukiwarki, informacja o nich pojawia się natomiast przy wprowadzaniu roślin właśnie po to, aby nie dublować wpisów. Jeśli chcesz dodać swój opis i są z tym problemy, to skontaktuj się z kimś z administratorów.

[ Powrót na górę ]

·  Dodałam/em zdjęcie do rośliny ale ono się nie pojawiło. Dlaczego?

Dodawane zdjęcia, podobnie jak i rośliny, podlegają procedurze zatwierdzenia. Administrator może usunąć zdjęcie jeśli nie będzie spełniać ogólnych kryteriów poprawności, lub gdy zdjęcie będzie przedstawiało inną roślinę niż ta, do której zostało dodane.
Jeśli takson jest zilustrowany kilkoma podobnymi zdjęciami, to zdjęcia nadmiarowe mogą zostać usunięte. 
Administratorzy zastrzegają sobie prawo do subiektywnej oceny przydatności danego zdjęcia.

[ Powrót na górę ]

·  Jakie są kryteria dodawania zdjęć?

Z przyjemnością i satysfakcją należy odnotować dodawanie przez Was zdjęć do opisów roślin. Te zdjęcia są bardzo potrzebne, bez nich nie da się zwykle jednoznacznie zidentyfikować rośliny. 

Jednakże dodawanie zdjęć podlega kilku prostym zasadom, które chcielibyśmy tu przypomnieć:

  1. Aby zdjęcie zostało przyjęte musi być wykonane wyłącznie w formacie jpg, jego boki muszą być w przedziale 400-800 pikseli i nie może być większe jak 140000 B  (zmiana wprowadzona w IV kwartale 2008r. - poprzednio 300-800 px i 120 kB).
  2. Autor zdjęcia powinien dołączać zdjęcie do właściwego opisu -  czyli np. nie ilustrować opisu sosny zdjęciem dębu.
  3. Zdjęcie nie może być w żadnym wypadku skanem z jakiejś książki albo ściągnięte z sieci. Ma być dziełem osoby pod nim podpisanej! 
  4. Zdjęcia powinny dawać możliwie największą wiedzę o ilustrowanej roślinie, pokazywać jej najbardziej charakterystyczne cechy: pokrój, kwiat, liść, owoc itp.
    Czerwony kwiatek powinien być na zdjęciu taki czerwony jaki jest w rzeczywistości. Ani trochę ciemniejszy, ani trochę jaśniejszy, ani fioletowy, ani różowy - ma być po prostu taki jak jest. 
    Wysoce artystyczne fotki można zamieszczać np. na forum.
Nie będziemy zamieszczali zdjęć nie podpisanych imieniem i nazwiskiem autora albo podpisanych pseudonimem.
Podpis autora w pewien sposób zapewnia nas o tym, że podpisany autor wie co fotografował, i że nie ściągnął zdjęcia z sieci albo nie zeskanował go z cudzej książki.
A jeżeli to jednak zrobił to nich jego nazwisko się tego wstydzi.

Są zdjęcia lepsze i zdjęcia gorsze. Proszę więc nie dziwić się, jeżeli jakieś nasze zdjęcie ilustrujące opis rośliny kiedyś zniknie i na jego miejscu pojawi się zdjęcie lepsze.

Nie możemy zamieszczać nadmiernej liczby fotografii, powtarzających te same fragmenty roślin. Dlatego stworzyliśmy możliwość dodawania linków do Waszych ogrodowych fotogalerii.

[ Powrót na górę ]

·  Jak dodać literaturę i synonimy do opisu?

Dopisać ją po prostu pod pozycją "varia" w opisie. I jeśli danej książki nie ma w naszej bazie książek, to trzeba napisać krótką recenzję i wraz z opisem bibliograficznym przesłać któremuś z administratorów.  

To samo dotyczy synonimów - dopisać pod właściwyn opisem.

[ Powrót na górę ]

·  Czy muszę robić opis angielski lub niemiecki?

Nie. Czasami takie opisy w Bazie są, ale jest ich niewiele, poza tym nie są to dosłowne tłumaczenia opisów polskich. Na początku działania serwisu była koncepcja robienia opisów wielojęzycznych, ale raczej się nie sprawdziła.

[ Powrót na górę ]



FAQ ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund